2017 Evde Bakım Maaşları Ne Zaman Yatıyor?

2017 evde bakım maaşları 960 TL olup, bakım parasının ne zaman yatacağını merak edenlerin sayısı oldukça fazladır. Bu nedenle her ay düzenli olarak maaşın yatmadığını söyleyebiliriz. Bir il için bakım parası ayın şu tarihinde yatıyor ise, gelecek ay aynı tarihte ne yazık ki yatmamaktadır. Nedeni tartışılır dursun, her ay evde bakım maaşı yattı mı, bakım parası ne zaman yatacak, evde bakıcı maaşları 2017 vb. şeklinde bir çok sorulara maruz kalabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşları 2017

Bu maaşı alabilmeniz için belirli şartların devlet tarafından sağlandığını ve bu etkenlere bağlı olarak bunları taşımanız gerektiğinin altını çizelim. Yani her engelli birey ne yazık ki bakım parası alamıyor. Sizler ona bakmakla beraber maddi açıdan da elverişsiz olmanız gerekiyor. Devletin belirlediği 3 önemli etkenin olduğunu belirtelim.

  • Engelli olma durumu : En az %50 ağır engelli raporu almalı
  • Bakıma muhtaç olmalı : Tüm ihtiyaçlarını başkası tarafından karşılanacak kadar olması.
  • Gelir kriterlerine uygun olması : Yani 847 TL nin altında bir gelirin olması gerekmektedir. (2017)

Yukarıdaki önemli etkenlere bağlı olarak tam bakıcı maaşı almanız için aşağıdaki durumlara da göz atılıyor.

  1. Bakıcı akraba olmalı : Yani engelli kişi ile sizin aranızda bir akrabalık bağı olması zorunludur.
  2. Engelli bireyin kendi işini yapamayacak durumda olması: Bu genelde rapor doğrultusunda kanıtlansa da bazı aile bireylerine baktığımızda yatalak olmadığı halde sadece engel olma yüzdesine göre bakım maaşı alabildiklerini fark ediyoruz.
  3. Gelir kriterleri : Asıl etken bu olmakla beraber geliri normal tutarın üzerinde olanların sayısı fazla olup, 847 liranın altında kalmasına dikkat edilmelidir.

2017 Evde Bakım Maaşları Ne Zaman Yatar?

2017 tüm aylarına baktığımızda bakım maaşları genelde her ayın 2. haftasından itibaren hatta ayın 9/10 arasında başladığını, ayın 3. haftasının son mesai gününe kadar bitirildiğinin altını çizelim.

Yani örnek vermek gerekiyorsa ayın 10 ile 20’si arasında tüm maaşlar 10 günlük zarf içinde hesaplara yatmaktadır. Bakım paralarını dilerse banka dilerse de PTT üzerinden gerekli evrakları teslim ettiğinizde alabilirsiniz.

Bir bakıcı sadece bir maaş alacak diye şart olmayıp, hem annesine hem de babasına bakarak çift maaş alabilir. Bu durumda aranan şartların tamamı yukarıdakiler ile aynıdır. Sadece kişinin akraba olması zorunludur.

Kullanıcı Oyu:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Yazar Hakkında: Bakım Uzmanı
Evde bakım hizmeti konusunda tecrübeli olmakla beraber, memuriyet hayatımda sizlere evde bakım konularında aklınıza takılan sorulara yanıt vermekteyim.
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Bakım Parası Yatan İller